Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci
Strona Główna / Aktualności / Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci / Data dodania: 14.06.2018

W czwartek 14 czerwca 2018 r. w SCK Dom Kultury w Mielcu odbędzie się po raz drugi Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Wydarzenie będzie okazją do spotkań z filmowcami, historykami, producentami oraz z tymi, którzy przez lata narażali życie walcząc o wolną Polskę. W trakcie dwóch dni Festiwalu zaprezentowane zostaną filmy, wystawy tematyczne oraz panele dyskusyjne, szkolenie organizacji pozarządowych. Ważne zwłaszcza dla młodzieży warsztaty filmowe, stylizacje modowe. Zarówno w pierwszy dzień - 14.06 jak i w drugi 15.06 (w piątek) pokazy filmów i spotkania będą się odbywać w Sali nr 1 SCK Dom Kultury w godzinach 9:00 – 13:00.


W pierwszy dzień czyli w czwartek 14.06. ok. godz. 11-tej w Sali Widowiskowej Kina Galaktyka w domu Kultury odbędzie się spotkanie z publicystą, dziennikarzem, historykiem, synem Żołnierza Niezłomnego, szefem publicystyki TVP Info - Tadeusz Płużański. Wstęp wolny. O 14-tej rozpocznie się spotkanie z udziałem m.in. z Przemysław Jaśkiewicz z Lublina, z dyrektorem NNW Arkadiuszem Gołębiewskim, z Panem Tadeuszem Płużańskim o możliwościach działań i współpracy z organizacjami pozarządowymi. Gośćmi specjalnymi będą rodziny Żołnierzy Niezłomnych, które przybędą na spotkanie z kilku miast Polski – m.in. z Lublina, Krasnegostawu, Kraśnika, Dębicy, Leżajska.


Clou Retrospektywy w Mielcu będzie Gala Festiwalu, która rozpocznie się 14.06 (czwartek) o godz. 18:00 w Sali Widowiskowej SCK Dom Kultury. Podczas Gali zostaną wręczone nagrody Żołnierzom Niezłomnym i osobom związanym z nurtem niepodległościowym a główną atrakcją Gali będzie koncert Contra Mundum - po raz pierwszy w Mielcu! Wstęp wolny, za biletami, które można otrzymać w kasie Kina Galaktyka.


Podczas mieleckiej Gali Festiwalu NNW statuetkami Drzwi Do Wolności i Pierścień Niepodległości zostaną uhonorowani Żołnierze Wyklęci i działacze opozycji w PRL-u: Jerzy Krupa ps. Burza Józef Szyler por. Stanisław Dolina ps. Ignac Michał Krupa ps. Wierzba płk Franciszek Przysiężniak Roman Piotrowski Wawrzyniec Dutkiewicz ps. Wawrzek Warto przypomnieć, że efektem pierwszej, ubiegłorocznej retrospektywy w Mielcu było powstanie filmu „Ojciec i Syn” w reżyserii Aleksandry Kościelnej produkcji Romualda Rzeszutka. Na ponad 100 filmów zgłoszonych i 23 zakwalifikowane do konkursu Młodzi Dla Historii film z Mielca zajął I miejsce na IX Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni, we wrześniu 2017 r.


Organizatorami wydarzenia są NNW, Stowarzyszenie Scena Kultury z Warszawy, SCK Mielec i Stowarzyszenie „Prawda i Pamięć” wraz z GRH im. Wojciecha Lisa „Mściciela”.