FRANKENSTEIN w Galaktyce
Strona Główna / Aktualności / FRANKENSTEIN w Galaktyce / Data dodania: 16.10.2018

Na ekranie Kina Galaktyka 26 października (piątek), o godz. 20:30 będzie można zobaczyć retransmisję spektaklu FRANKENSTEIN z Teatru Narodwego w Londynie z Benedictem Cumberbatchem w roli tytułowej.

 

Bilety: 25 zł - normalny w przedsprzedaży, 23 zł - ulgowy w przedsprzedaży, 20 zł grupowy od 10 osób w przedsprzedaży i 30 zł - bilet w dniu wydarzenia 

już dostępne wyłącznie w kasie kina Galaktyka.

 

Opis:

Sztuka w dwóch częściach (2011) 

Benedict Cumberbatch w roli doktora Wiktora Frankensteina
Jonny Lee Miller w roli Stworzenia

Laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powraca do korzeni – reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał obecnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat temu, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych – przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej – które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein – dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich. W dwóch wersjach obsadowych spektaklu główne postaci męskie (doktora Frankensteina i jego Stworzenia) związane węzłem dramaturgicznym grali na zmianę Benedict Cumberbatch i Jonny Lee Miller. Obaj zasłynęli w ostatnich latach jako odtwórcy kultowej postaci angielskiego detektywa Sherlocka Holmesa, obaj w uwspółcześnionych wersjach serialowych: Cumberbatch w „Sherlocku”, a Miller w „Elementary”.

Przedstawienie z polskimi napisami. Czas trwania ok.: 2 godzin i 30 minut (w tym 1 przerwa).