Aktualności
Dodano: 03.12.2023

Serdecznie zapraszamy na "Mały Festiwal TY I JA". Wyjątkowe filmy odbędą się 17 i 24 września (wstęp wolny). Po seansach zapraszamy na happeningi.
Program Festiwalu:

17.09 godz. 16.00, sala nr 1

  • „Na wstrzymanym oddechu”, 14 min.
  • „Jeszcze zdążę”, 61 min.
  • „Ściany życia”, 15 min.

Po seansach happening „Sztuka bez granic”

 24.09 godz. 16.00, sala nr 1

  • „Daida wraca do oceanu”, 24 min.
  • „Stagnant”, 18 min.
  • „Wyzwanie”,  29 min.
  • „Dzieci i ryby”,  14 min.

Po seansach happening „Taniec w świecie ciszy”

O Festiwalu:

Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja poświęcony jest problematyce niepełnosprawności. Posiada swoją markę i tradycję. Wydarzenie organizowane jest od lat 20 w Koszalinie oraz w innych ok. 60 miejscowościach naszego kraju, w których wydarzenia te odbywają się pod nazwą ,,Mały Festiwal Integracja Ty i Ja''. Festiwal posiada swoją pozycję w środowisku filmowym, a jego działania maja charakter kulturalny, oświatowy, resocjalizacyjny a przede wszystkim integracyjny. Europejski Festiwal Filmowy swój dorobek prezentował w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz w Europejskim Trybunale Obrachunkowym w Luksemburgu.

Festiwal wpisał się w mapę najważniejszych imprez kulturalnych w Polsce i został laureatem między innymi nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe, w 2018 roku festiwalowi przyznano statuetkę Lodołamacz 2018.
czytaj więcej

Dodano: 03.12.2023

Zapraszamy do skorzystania z oferty Kina Galaktyka Domu Kultury SCK na dopołudniowe seanse dla grup zorganizowanych filmu RAPORT PILECKIEGO. Przed filmem jest wyświetlana prelekcja która trwa 17 min.
W sprawie ustalenia dogodnego dla Państwa terminu prosimy o kontakt telefoniczny pod
nr tel. 17 787 50 15 lub 782 625 104, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00. 

OPIS FILMU:

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

czytaj więcej

Dodano: 03.12.2023

Zapraszamy do skorzystania z oferty Kina Galaktyka Domu Kultury SCK na dopołudniowe seanse dla grup zorganizowanych filmu ULMOWIE. BŁOGOSŁAWIONA RODZINA
W sprawie ustalenia dogodnego dla Państwa terminu prosimy o kontakt telefoniczny pod
nr tel. 17 787 50 15 lub 782 625 104, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00.

Ten film powstawał blisko 20 lat! Gdy rozpoczynały się do niego zdjęcia, niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią.

Mimo to reżyser, Dariusz Walusiak, zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamiętających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywał nowe fakty, badał

motywacje i uczucia zarówno pozytywnych bohaterów tej opowieści, jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pierwszym rozmówcą nagranym w 2004 roku był… brat Józefa Ulmy. Dzisiaj tak on,
jak i kilkunastu innych świadków, których wypowiedzi zarejestrowano na potrzeby filmu, już nie żyją. Pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Kościoła. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina. Ten bezprecedensowy fakt nadaje dziełu reżysera ostateczny kształt.

 Ulmowie. Błogosławiona rodzina nie jest już w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, lecz o nadziei i miłosierdziu. Jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło; o sensie poświęcenia;

o człowieczeństwie, które triumfuje…

W niedzielę 10 września 2023 roku w Markowej będzie miała miejsce beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Józef Ulma, Wiktoria Ulma i ich dzieci: Stanisława (8 lat), Barbara (6 lat), Władysław (5 lat), Franciszek (4 lata), Antoni (3 lata), Maria (1 rok) oraz siódme dziecko (nienarodzone) zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów 24 marca 1944. Byli rolnikami – prowadzili kilkuhektarowe gospodarstwo w Markowej, wsi na Podkarpaciu, położonej ok. 10 km od Łańcuta. Ich egzekucja stała się symbolem martyrologii Polaków mordowanych za niesienie pomocy Żydom. Dziś w miejscowości znajduje się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

Proces beatyfikacyjny Ulmów rozpoczął się 17 września 2003 roku. 7 grudnia 2022 roku papież Franciszek podpisał dekret otwierający drogę do ich beatyfikacji. Oficjalne uroczystości odbędą się 10 września 2023 roku w Markowej. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina.

czytaj więcej