Aktualności
Dodano: 09.06.2023

Zapraszamy klasy 8 szkół podstawowych oraz klasy szkół ponadpodstawowych do skorzystania z oferty Kina Galaktyka Domu Kultury SCK na dopołudniowe seanse dla grup zorganizowanych filmu FILIP, Premiera produkcji przewidziana jest na 3 marca, ale już teraz mamy możliwość wyświetlania filmu na zorganizowanych seansach dla szkół. Dystrybutor filmu przygotował materiały edukacyjne dla nauczycieli do wykorzystania na lekcjach po seansie.

 

W sprawie ustalenia dogodnego dla Państwa terminu prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 17 787 50 15 lub 782 625 104, od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 15:00. 

 

Opis filmu: Frankfurt 1943. Tytułowy bohater Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci. Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta z uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo wśród najbliższych mu osób, ten misternie zbudowany świat, który go otacza, rozsypuje się jak domek z kart...

czytaj więcej

Dodano: 09.06.2023

KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA jest kolejna formą działań realizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych, mających na celu wsparcie kin studyjnych.


To wyjątkowy projekt, który pozwoli szerokiemu gronu odbiorców zapoznać się z polską klasyką filmową na dużym ekranie.
„Przegląd Krótka Historia Polskiego Kina zrodził się z… miłości do kina i ogromnej potrzeby przywrócenia na srebrny ekran najwybitniejszych dzieł polskiej kinematografii, które w swoim czasie sprawiły, że polskie kino stało się rozpoznawalne na arenie międzynarodowej.

W ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy zaprosimy widzów kin studyjnych w całej Polsce na dziesięć filmów dziesięciu Mistrzów, których dzieła ukształtowały obraz polskiego kina w latach 60. i 70. XX wieku. Filmów, które kochamy, ale do tej pory w znakomitej większości mogliśmy je obejrzeć wyłącznie w telewizji. A jakie wrażenie mogą zrobić na dużym ekranie? Czy się zestarzały, a może przetrwały próbę czasu i znów zachwycą nas swym pięknem i uniwersalnym przekazem?

Dzięki znakomitej współpracy z WFDiF oraz DI Factory i przy wsparciu ze strony PISF, możemy zaprezentować miłośnikom X Muzy arcydzieła polskiej kultury w wersji odrestaurowanej cyfrowo.


Nie uzurpujemy sobie prawa do przedstawiania całościowej historii kina w tradycyjnym rozumieniu, ale mamy nadzieję, że nasz wybór przypadnie widzom kin studyjnych do gustu i rozbudzi apetyt na kolejne seanse”. – Marlena Gabryszewska, prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych

Cykl Krótka historia polskiego kina! otworzy projekcja nagrodzonego na festiwalu w Wenecji dramatu „Popiół i diament” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Od pierwszego lutego w 72 kinach studyjnych w 58 miastach na terenie całej Polski zaprezentujemy dziesięć tytułów wyselekcjonowanych przez Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Tomasza Kolankiewicza.

Polska kinematografia jest jedną z najciekawszych spośród wielkich narodowych kinematografii 2 połowy XX wieku. Mimo burzliwej historii, cenzury, kolejnych załamań ekonomicznych i społecznych nasi twórcy i twórczynie tworzyli dzieła wybitne i na stałe wpisane do światowego kanonu. Oglądając te filmy, od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60. przez megaprodukcje lat 70. po kino moralnego niepokoju lat 80., możemy przez ich pryzmat poznać zarówno kolejne prądy artystyczne jak i obraz zmieniającej się rzeczywistości społeczno-ekonomicznej i produkcyjnej polskiego kina, i co za tym idzie zyskujemy wgląd w polskie imaginarium kolejnych dekad. Historia naszej kinematografii to także historia polskich reżyserów i reżyserek.


W przeglądzie Krótka historia polskiego kina skupiliśmy się na prezentacji wybranych tytułów największych twórców i twórczyń głównego nurtu. Jak zmieniała się wrażliwość filmowców? Czy czerpali oni z europejskiego i światowego kina czy tworzyli nową jakość? Jak wpływały na nich zmiany społeczne i geopolityczne? W końcu: jak polskie kino rezonowało za granicami naszego kraju? Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużych, kinowych ekranach i poprzez nie zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRL-u.


Cykl 10 filmów ze wstępami w formie wykładu wideo prezentuje sylwetkę twórcy/twórczyni, wprowadza w tematykę dzieła, przybliża realia polityczno-społeczne jego powstania. Każdy wstęp zawiera też analizę formalną dzieła z naciskiem na scenariusz, sztukę operatorską, grę aktorską, montaż, scenografię i kostiumy. Wskazuje też aktualny wymiar dzieła i proponuje możliwe tropy interpretacyjne. Prologi zrealizowane są w sposób przystępny, bardziej popularyzatorski niż akademicki, osadzając poszczególne filmy w szerokim, kulturoznawczym kontekście.


Lista tytułów:

  1. Popiół i diament – Andrzej Wajda, 1958
  2. Pociąg – Jerzy Kawalerowicz, 1959
  3. Do widzenia, do jutra – Janusz Morgenstern, 1960
  4. Nikt nie woła – Kazimierz Kutz, 1960
  5. Zezowate szczęście – Andrzej Munk, 1960
  6. Sanatorium pod klepsydrą – Wojciech Jerzy Has, 1973
  7. Barwy ochronne – Krzysztof Zanussi, 1976
  8. Aria dla atlety – Filip Bajon, 1979
  9. Gorączka – Agnieszka Holland, 1981
  10. Przypadek – Krzysztof Kieślowski, 1981

 

Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Kurator przeglądu: Tomasz Kolankiewicz
Partnerzy: WFDiF, 35mm, DI Factory
Przegląd współfinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Oprawa graficzna: Ewelina Gąska
Realizacja spotu: Sergio Cha

czytaj więcej

Dodano: 09.06.2023

Jak co roku w ferie zimowe zapraszamy do Kina Galaktyka na dopołudniowe seanse dla najmłodszych widzów. Bilety na filmy, które wyświetlimy od poniedziałku do piątku o godz. 9:00 i 11:00 będą w cenie po 12 zł dla każdego. Już dzisiaj zaplanujmy rodzinne wyjście do kina. A oto repertuar:

 

16 stycznia (poniedziałek)

godz. 9:00 - MUMIE /animowany/ od lat 6

godz. 11:00 - KOT W BUTACH. OSTATNIE ŻYCZENIE / animowany / od lat 6

 

17 stycznia (wtorek)

godz. 9:00 - KOT W BUTACH. OSTATNIE ŻYCZENIE / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

 

18 stycznia (środa) 

godz. 9:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - KOT W BUTACH. OSTATNIE ŻYCZENIE / animowany / od lat 6

 

19 stycznia (czwartek) 

godz. 11:00 - HACHIKO / spektakl teatralny dla dzieci Teatru Maska z Rzeszowa / od lat 6; bilety w cenie 15 zł

 

20 stycznia (piątek)

godz. 9:00 - ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

 

23 stycznia (poniedziałek) 

godz. 9:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY / animowany / od lat 6

 

24 stycznia (wtorek) 

godz. 9:00 - PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW / familijny / od lat 6

godz. 11:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

 

25 stycznia (środa)

godz. 9:00 - ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

 

26 stycznia (czwartek) 

godz. 9:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - PIMI Z KRAINY TYGRYSÓW / familijny / od lat 6

 

27 stycznia (piątek) 

godz. 9:00 - MUMIE / animowany / od lat 6

godz. 11:00 - ZADZIWIAJĄCY KOT MAURYCY / animowany / od lat 6

 

Rezerwacje biletów grupowych przyjmujemy od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 15:00 pod nr tel. 17 787 50 15 lub 782 625 104

 

Zastrzegamy prawo do zmian w terminarzu.

czytaj więcej