Aktualności
Dodano: 19.04.2019

Tegoroczna piąta edycja Festiwalu Polskich Filmów Krótkometrażowych trwa od 4 do 28 kwietnia i zagości w 38 miastach w Polsce i 14 za granicą, również w naszym kinie. 21 kwietnia o godz. 18:00 rozpocznie się pokaz konkursowy festiwalu, podczas którego zaprezentujemy Państwu różne oblicza krótkiego metrażu: dokumenty, fabuły, animacje, teledyski i kino eksperymentalne. Zwycięzcę Festiwalu wybiera publiczność: każdy ma szansę oddać głos na swój ulubiony film i mieć udział w ostatecznym werdykcie. Autor zwycięskiego filmu otrzyma nagrodę GRAND PRIX w wysokości 10 000 PLN. Przyznana zostanie także nagroda jury Short Waves PRO w wysokości 5 000 PLN.

Serdecznie zapraszamy na seans - cena biletu tylko 5 zł. Poniżej zamieszczamy program i krótki opis filmów.

 

1. KATACHI / SHAPE

Przemysław Adamski, Katarzyna Kijek / 2013 / 3’

Drugie życie wspomnień, które na chwilę przestają być atrybutami nostalgii. W klipie nabierają kształtu – swojego katachi. Rozpędzona parada dwóch tysięcy elementów streszcza historię wielkiej podróży, tworzy swoisty katalog pocztówek, który w szalonym tempie rozsyła pozdrowienia ze świata wyobraźni.

 

2. STRAŻNICY / THE GUARDIANS

Krzysztof Szot / 2013 / 15’

Leśną ścieżkę grodzi szlaban na sznurku, obok posterunek na cegłówkach. Młody Marek nie wie dlaczego tutaj trafił, stary strażnik już pewnie zapomniał. Marek lubi chłód stali pistoletu, bo ma coś jakby gorącą rękę. Stary lubi telewizję, bo ma już odsłużone. Marek będzie podbijał przepustki, ot cała robota. Pozornie.      

 

3. CO SIĘ DZIEJE, GDY DZIECI NIE CHCĄ JEŚĆ ZUPY / WHAT HAPPENS WHEN CHILDREN DON’T EAT SOUP  

Paweł Prewencki / 2011 / 9’      

Zupa pozwala zaspokoić głód, ale dziecięcą ciekawość już nie. Dwoje małych bohaterów może nasycić tylko przygoda. Kiedy uciekają od stołu, dziadek postanawia dać im surową lekcję. Jego zaklęcia zamykają wszystkie drzwi. Niewinny kaprys niesie za sobą drastyczne konsekwencje. A zupa stygnie.      

 

4. UMIŁOWANIE ŻYCIA / TO LOVE LIFE

Piotr Bosacki / 2011 / 12’

Narrator odczytuje swego rodzaju studium nad konstrukcją świata. Wyprowadza równania dla mechanizmów przyrody i obyczaju. Argumenty nauki rozstraja czasem poetycką niepewnością. Zachwyca się i kalkuluje. Ilustruje surowo i symetrycznie. Przenikanie warstw tworzy zaś strukturę filmu literackiego.      

 

5. ŚWIĘTO ZMARŁYCH / ALL SOULS’ DAY

Aleksandra Terpińska / 2012 / 18’

Nie wypada urodzić się 1 listopada. Jednak Lenie tak wypadło. W dniu swoich osiemnastych urodzin, przed świeczkami na torcie, musi zapalić znicze na grobach. Przywykła, choć tym razem będzie inaczej. Metrykalny przełom budzi w niej pragnienie wyjaśnienia pewnej tajemnicy. Lena postanawia dorosnąć.

 

6. O RZĄDACH MIŁOŚCI / THE GOVERNANCE OF LOVE

Adela Kaczmarek / 2013 / 13’

Dokument o niezwykłym człowieku, a może właśnie postulat zwykłości. Animowany traktat filozoficzny wygłoszony potocznym językiem serca. Pacjent życia przytacza historię swojej choroby i kreśli ją własnymi rysunkami. Widział wiele i rozmawiał z nie byle kim. W tle między innymi piękna wojna z Węgrami.

 

7. SPONGE IDEAS

Katarzyna Nalewajka, Paulina Szewczyk / 2011 / 5’

Nie od dziś wiadomo, że przyjaźń wiewiórki z ośmiornicą bywa trudna. Można sobie tylko wyobrazić jak bardzo. Z jednej takiej próby powstał ten plastelinowy teledysk. Jego bohaterowie w ciągu kilku minut inkasują cały skarbiec przygód, tymczasem saldo tej podróży po emocjach zdaje się być ujemne.  

 

8. FOTON / PHOTON

Alexander Pawlik / 2011 / 5’

Cząstka mistrzem świata. Cząstka rządzi. Razem z nią wędrujemy przez „wszystko”, a posłuży nam do tego kolaż archiwalnych filmów naukowych - zmontowany techniką found footage w dynamiczny kalejdoskop. Pędzimy wskroś autorskiej metafory siły sprawczej, która raptem z wnętrza ciała wysyła nas w kosmos.

 

9. WSPOMNIENIE POPRZEDNIEGO LATA / A MEMORY OF LAST SUMMER

Kuba Gryżewski, Ivo Krankowski / 2013 / 10’

Legendarne zimy lat 80. może i były srogie, ale chwilami temperatura skakała zaskakująco wysoko. Dla bohaterów filmu, ten pozornie prozaiczny epizod, na pewno będzie ciepłym wspomnieniem. To historia opowiedziana jakby przez zaparowane szkło, ale jednocześnie zrzucająca woal tajemnicy. Miłość z ludzką, zarumienioną twarzą.

 

 Szczegóły na www.shortwaves.pl

czytaj więcej

Dodano: 19.04.2019
W terminie od 15 marca do końca maja zachęcamy uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do obejrzenia wyjątkowego filmu o polskim poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim pt. "Baczyński" - w roli tytułowej występuje utalentowany aktor młodego pokolenia Mateusz Kościukiewicz ("Wszystko, co kocham", "Matka Teresa od kotów", "Bez wstydu", "Bejbi blues").  Dla nauczycieli mamy materiały edukacyjne do filmu: scenariusze zajęć (j.polski, wok, godz.wych.) oraz propozycje projektów edukacyjnych. Rezerwacji dopołudniowych seansów dla grup zorganizowanych można dokonać pod nr tel. 782 625 104 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30 - 16:00. Zapraszamy.

czytaj więcej

Dodano: 19.04.2019

W dniach 28 - 31 marca kino będzie nieczynne. Zapraszamy na seanse od 1 kwietnia - w repertuarze 2 przedpremiery: "Krudowie 3D" i "Spring Breakers" oraz długo oczekiwany musical "Les Miserables. Nędznicy". W okresie poświątecznym zapraszamy również na świetny dokument muzyczny "Sugar Man" oraz poetycko-biograficzny film "Baczyński".

czytaj więcej