Szkoły
Strona Główna / Szkoły

Kino Galaktyka Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu prowadzi w roku szkolnym 2018/19 program edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. 

 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.

 

Edukacja filmowa to projekt, który realizowany jest już ponad 10 lat. Zaczął się od spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem comiesięczne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały w około czterdziestu miastach. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiane są również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, opartych na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.

 

Każdy film, który wchodzi do programu, opisywany jest w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy,  wskazywany jest również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2017/2018 dostosowano cykle filmowe do wchodzącej w życie reformy edukacji - do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączono nowe klasy 7. W cyklach NHEF znajdzie się również wiele nowych tytułów. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły, które sprowadzane są do polski specjalnie do programu NHEF.

 

Jak to działa?

 

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w wysyłanym na początku września katalogu, oraz na stronie internetowej: www.nhef.pl) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu.

 

Dlaczego warto?

 

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.